Hali.
Fejezzük ezt be gyorsan, mert miközben ezt írom, épp egy kisebb nomádjárás tart felénk, és nem akarom hogy rommá erőszakoljanak a Három Sas nyargalók. Úgy értem ez már a javában a Gyepűvidék kiegészítő kampányidőszaka, itt perceken belül minden a nomádokról meg a Büyük útjáról fog szólni, én meg még utolsó leheletemmel próbálok itt beprasnyálkodni a kezdőknek szánt cikksorozatom utolsó felvonásával. Ha most nem írom meg akkor sosem fog megjelenni. Meg különben is, cseszett meleg van, kint nyílnak a lányok, én meg ahelyett, hogy a strandon … áhh 2021 van, én már nem tudom mi fér bele, mit lehet leírni, és mi az amiért instant lincselés jár. A lényeg a lányok szépek, az MK Kiválasztottak meg sosem volt ilyen jó, mint most. Illetve szót kell ejtsek arról, hogy ha ez a cikk bezárja a kört, akkor én megkapom az aranykeretes ultráimat. Fanfárok, népünnepély. Halkan mondom, hogy anélkül is megírtam volna ezeket. No igen, szeretek alkudni, de egy B-kategóriás dzsad is megenne reggelire.
A legutóbbi cikkem végén ígértem mindenfélét, hogy versenyek, meg lapkereső, meg mindenféle misztikus dolgok, de van egy sokkal nagyobb falat, amit igazán nagyon meg kell rágni mielőtt rá merlek szabadítani a versenyek küzdővermére. Ez pedig nem más, mint a
Magus Kártyajáték (kereskedelem)
LINK
No igen. Üdvözöllek Gordon Gekko világában. Ha nem tudod ki az a Gordon Gekko a Tőzsdecápák filmből semmi baj, véletlenszerűen helyettesíts be ide egy random sztereotípiát egy bármilyen pénzmágnás szerepből. De jobban örülnék, ha most te is Gordon Gekkot látnád magad előtt. Eskü nem tudom miért őt rántottam elő a betárazott üzletember kliséből, de most már ezzel kell együtt élni, ő fog minket végig kísérni ezen az utazáson. Tudom krvgagyi, maradi, hogy kereskedelem akkor vágjunk be ide valami tőzsdecápa fazont, mert mintha azt akarnám sugallni, hogy itt valami ipari mennyiségű életstílus koncentrálódik egy használt cuccok adok-veszek csoportjába, és titokban mindenki szeret magára Gordon Gekko-ként gondolni, ha 100 forinttal drágábban ad el valamit, mint amennyiért megvette. Valahol van egy kicsinyes, de szerethető romantikája ennek az egésznek. Szóval ha kereskedelem, akkor ez az alap póz:
Most hogy ezt tisztáztuk, és mindenki tudja, hogy mi az első lépés (haj hátrazseléz, ing felgyűr, katódcsöves monitor beszerez, indokolatlan tégla az asztalon, úgy nézni a fórumot mintha egy állami közbeszerzést nyernél meg), néhány szót azért lassan csak illene ejtenem arról, hogy mi ez a csoport. Mert igazából ez az egész cikk lényege, és talán magának az egész gyűjtögetős kártyának a legnagyobb varázsa a versenyzés mellett: a cserebere és az adok-veszek. Az adok-kapok az más, arra viszonylag ritkábban kerül sor. És igen, látom a hátsó sorból valaki elsütötte a himihumit, és igen, jár a bravó a digidugiért is. Senki többet?
Az egész csoport azért jött létre, mert egy gyűjtögetős játéknál egyszerűen meg- és kikerülhetetlen, hogy van aki jobban gyűjt, van aki kevésbé. A jobbant úgy értem, hogy ha lenne MK Kiválasztottak wc-papír, meg poháralátét, vagy egyujjas kesztyű, urambocsá’ űrkikötő, az is kellene neki, míg másnak elég ha a 40 lapos paklijához megvan minden lap ami nagyjából jó a dekkbe. Aztán persze vannak az aranyujjú szerencsefiai, akiket átjár az erő, és 40 kiegészítő közül kiveszik azt, amelyikben a mitikus lap van (vagy el van csomagolva, és mindegyik mitikus benne), és természetesen létezik az flótás, aki végzetsújtotta kézzel nyúl a bontatlan kiegészítőkhöz. Na de akkor mégis hogy lesz neked 4 lapod ugyanabból, hogy meglegyen a tuti kombó? Gordon Gekko segít neked.
A csoport telis tele van Gordon Gek… na jó… ezt lassan elengedem. Szóval. A csoport tagjai hozzád hasonló egyszerű halandók, átlagos felhasználók, hétköznapi fickók és dámák, tisztességes polgárok, vígabb napjaikon szépreményű fenegyerekek (Keanu Reeves üzeni, hogy különleges vagy). Látom szaladnál tovább, de fogd vissza a lovakat kalandor! Van itt egy fontos dolog elrejtve a sorok közé. Mégpedig az, hogy: hozzád hasonló. Nagyon leegyszerűsítve ez egy használt cikkek piaca. Máshol használt bútort, kinőtt gyerekruhát, bontatlan Super Mario videójátékot, itt meg feleslegessé vált játékkártyát vehetsz, vagy cserélhetsz. A felesleges alatt azt értem, hogy vagy több van belőle, mint 4, vagy egyszerűen a tulaj váltani akar más paklira, hogy a végtelenből egy újabbat kipipáljon. Az egésznek van egy érdekes varázsa. Méghozzá az, hogy teljesen önszabályozó. Ez meg kicsit hosszabban azt jelenti, hogy semmi köze nincs a kiadóhoz, itt nem fogod megtalálni a kiadó embereit, a kiadó nem pumpál bele lapokat, nem vásárol fel lapokat, nem akarja befolyásolni az árakat. Akivel itt cserélsz, vagy akitől lapot veszel, sőt akinek majd idővel te is lapot adsz el, azok mind mind a játék oldaláról érkeznek (igen, még azok is, akik egyébként részt vesznek a játék tesztelésében). Szóval itt mindenki a magánember sapkájával a fején van jelen. Lehet köztük hobbyjátékos, versenyjátékos, lehet olyan, aki már évek óta nem volt se klubnapon, se versenyen, de jó érzéssel tölti el, ha otthon felcsap egy mappát, mert .. nos mert M.A.G.U.S.. A játék elsődleges piaca amikor a kiadótól megveszed a bontatlan kiegészítőket, a másodlagos piaca meg az, hogy játékosok egymás között megegyeznek, és adott lapok gazdát cserélnek. Picit még időzzünk itt, nyár van, lassul a világ, törekedjünk a legoptimálisabb energiafelhasználásra. Szóval csüccs!
Az eddig bemutatott fórumok, és csoportok eltérő szinten várták el tőled, hogy ne legyél evolúciós zsákutca, és viszonylag emberhez méltón kommunikálj. Itt egy picit más a helyzet.
Viccet félretéve kérlek, hogy olvasd el a csoport szabályzatát!
És hogy nyomatékosítsam, nesze egy idézet a Robotzsaruból: Máskülönben megöllek… (nyilván nem, de ez a tökéletes hatásvadászkodó mondat valaha)
A csoport egyik moderátora Szente Balázs. Róla azt kell tudni, hogy megtisztel azzal, hogy nem süllyed le a jó zsaru, rossz zsaru szintre. Ő a végrehajtás kérlelhetetlen ökle, Judge Dredd tőle tanulta a szakmát. Szóval ha esetleg cserére vagy eladásra kínálsz valamit, és megkér, hogy valamit módosíts rajta, nos… csak tedd meg. Tovább maradsz csoporttag, és hatékonyabb lesz a kínált portékád kereskedelme.
Hidd el nem rád ijeszteni szerettem volna, csupán érzékeltetni, hogy ebben a csoportban régóta nagy a rend, nincs káosz, és ennek az egyik igen egyszerű oka, hogy a jól lefektetett szabályokat mindenki betartja. Egyszerűen mert közös és józan érdek.
És ha már érdekek, beszéljünk az egész csoport esszenciájáról, az árakról. Magát a csere részt nem cizellálnám szanaszéjjel, ott egyszerű a matek: “Ezt a lapot odaadom azért. Nem jó? Na és mondjuk ezt lapot azért? Vagy ezeket azokért?” Hidd el előbb utóbb közeledni fognak az igények. Vagy nem, de ez normális. Az eladás egy pöttyet más, mert ott már bejön az egyenletbe az emberiség megrontója, a pénz. Nyugi, nem ilyen sötét a kép, de írásban nem olyan könnyű azt elérni amit egy szimfonikus zenekar üstdobosa két mozdulattal kivált.
Egy másodlagos piac örökkön változó. Mit is jelent ez? Ó nagyon sok mindent, szerintem erről a témáról egy szakdolgozatnyi mennyiséget lehet írni, meglátjuk be tudom-e sűríteni sornyi adagba. A legerősebb szabályozó erő mióta a világ létezik a kereslet-kínálat elve. Ha nagyon sok van valamiből a piacon akkor egyre lejjebb megy az ára, mert senki nem akarja, hogy a nyakán maradjon. Lásd görögdinnye. Ha nagyon kevés van belőle, akkor az eladó egyre bátrabban szabhatja meg az árát, és feszegetheti a határokat, hogy vajon mennyi a felső határ amennyiért még elviszik. Lásd mondjuk Holdról hozott kőzet. A csoportban időnként mindkét kategória felbukkan, de összességében a lapok nagyrészének van egy ára, amelyre beállt az évek alatt. Ezt én szívesen nevezem reális árnak. De kinek kinek lelke rajta minek hívja. Szóval ha egy adott lapot keresel, érdemes szó szerint tényleg rákeresni, nagyjából látni fogod, hogy mekkora mozgástér volt tól-ig-jében.
Ám ekkor!
Egyszer csak megjelenik egy új kiegészítő. Amiben kijön pár olyan lap, ami korábbi témákat kicsit cserepadra űzi. Mondhatni rottyra tesz. Mit szépítsük, kiherél. Ez nem azt jelenti, hogy a lap teljesen elértéktelenedik, csupán azt, hogy a versenyligában, és versenyerő szintjén most nem éri meg vele játszani. (A hangsúly a most-on van.) Ilyenkor akik pölö kisebb lapkészlettel rendelkeznek, vagy nem lobog bennük a gyűjtőszenvedély tüze, folyamatosan pörgetik a lapkészletüket, és megválnak ezektől a lapoktól, hogy helyette olyanokat szerezzenek, amelyek jobban illenek az aktuális versenykörnyezetbe. Ez rögtön nyit egy dimeniókaput, a világ két részre szakad, és megesik az, hogy amiről korábban azt hitted betonbiztos atombunker, igazból egy összekókányolt csirkeól. Néha fogalmam sincs miről beszélek, el se tudom képzelni milyen lenne ha bemindenezve írnék cikkeket. hogy töröljük a képzavarokat: Bosszankodsz, hogy te a lapot drágábban vetted, illetve örülsz, hogy most nyomott áron a tiéd lehet. Vaaaagy egyszerűen tudomásul veszed, hogy ez egy ilyen cipő, ezt így kell hordani. Néha jobban jön ki a lépés, néha rosszabbul, de igazából hosszú távon kábé mindegy, mert idővel ezek az éles határok szépen elmosódnak. Kiegészítők jönnek, kiegészítők mennek, és a lapok nagyrészének az ára folyamatosan változik. Lehet, hogy jövőre egy olyan kiegészítő jön, ami miatt mindenki a most kicsit alulreprezentált boszorkánymesterekkel akar játszani, és az a lap, ami most nem kell 100 Ft-ért senkinek, 7-800-ért fog gazdát cserélni. Vagy még többért! ÁÁÁÁÁÁááá :Sikitófej: Egy nagy titka van ennek az egésznek, és ezt fogadd el olyantól, aki sajnos nem olvasott ilyen remek cikkeket, mint ez, és öööööööszevissza csinált mindent. Semmi értelme mindent megvenned, és nem is kell minden lapból 4. A korábbi cikkekben már írtam, hogy legyen szívednek kedves pár téma, bőven van azokban annyi variálási lehetőség, hogy folyamatosan jó élményeket adjon a játék. Elég lesz ha ezekhez szép lassan beszerzel mindent, és igen, itt már akár a többezer forintos korszakos tápokra is gondolok. Itt a kis pénz nem kis focit jelent, hanem átgondolt dekképítést.
Ha egy rövid szummát szívesen látnál itt, akkor az egy aranyszabály. Vásárlás előtt tájékozódj! Persze lehet privátban is egyezségre jutni, nem tiltja semmi, de a csoport és annak a múltja elég jó védelmet ad arra, hogy ne vegyél meg egy 500 forintos lapot 4000-ért. Vagy a padláson talált fehérkeretes Gennarin magisztered ne add oda senkinek két korsó sörért. Mikor kaphatnál érte 3 litert (és egy tüskét) is. Szinte biztos, hogy a lapot amit keresel valaki valamikor árulta már.
Egy picit még rugózzunk ezen a kereskedelmen. Néha lesz aki alád kínál, és olcsóbban kiteszi licitre a lapot. Szerencsére a játékot elég sokan játsszák (és egyre többen), szóval nem az a dolgod, hogy felkeresed és felmosod vele a padlót, hanem kúltúrált entitásként kiteszed újra licitre, majd megveszi valaki más. De az is lesz, hogy te kinézel egy lapot magadnak, megadod az alapárat érte, ám ekkor jön örök nemezised, aki azt mondja, hogy őt nem érdekli a licit, neki villámáron is megéri. C’est la vie. Az egész kereskedelem döntések sorozata, van aki hamarabb dönt, van aki bátrabban, van aki meggondolatlanul, van aki megfontoltan, és igen, van aki lemarad. Én hajlamos vagyok úgy is vásárolni, hogy egyszerűen csak azért veszem meg a lapot, mert annyira olcsó a szokásos árához képest, hogy úgy érzem, egy utolsó aljas senkiházi lennék, ha ennyiért nem hozom el. Még akkor is ha lap nagyjából semmilyen elképzelésemhez nem kell, szóval van egy egyenes útja a mappába, de ilyenkor mindig jön a hang: Egysssszer még jó lesssszz valamire……
Villásnyelvű belső hangom ezúttal egyébként igazat szól. Az egyszer még jó lesz valamire tökéletes eseményhorizontja a Gáspár András Emlékformátum. Nagyon röviden ez azt jelenti, hogy egy legendás mesélő emlékére létrejött egy különleges versenyformátum, ahol speciális dekképítési szabály keretében minden valaha megjelent lapból használhatsz 1 (egy) darabot. Ez nagyon izgalmasan hangzik, ugyanis azok a játékosok akik hosszú évek (évtizedek) óta játsszák ezt a játékot, most leporolhatják régi mappáikat, az újrakezdő játékosok szintén nem üres kézzel érkeznek meg a pásthoz. A régi lapoknak immáron nem csak gyűjtői értéke van, ami eleve egy nagyon meghatározható kategória. Alapból mennyit ér egy 20 éve kiadott lap? Mennyit ér ha más a kerete, ha van rajta tesztelői, netán versenypecsét? Mennyire nehéz beszerezni? Itt azért találkozhatsz eltérő véleményekkel, de a kereslet-kínálat itt is nagy úr, erős szóval érkezik meg az alkukba. A kiadó tervei szerint meg fog jelenni előbb-utóbb egy kiegészítő ami direkt erre a formátumra készül, de természetesen lehetetlen vállalkozás lenne majd 25 év termését besűríteni egy kiadványba. Azok akik rendelkeznek mágikus pecsétekkel őrzött ősi lapkészlettel, most egy bárdok költeményeibe illő tökéletes szituációt teremthetnek. Behozzák a kereskedelembe a régi lapokat, megteremtve az alapját, hogy bárki hozzájusson, ők meg örülnek, hogy az emlékformátumon egyre nagyobb játékosszámmal találkozhatnak majd (jó, jó, én is érzem, hogy az sem elhanyagolható hogy ezért pénzt vagy lapokat kaphatnak). Ha az igényed megvan, hogy a teljes játékkészlet csodája a rendelkezésedre álljon, akkor lesz lehetőséged a múltat megidézni, és beszerezni lapokat. Amit fontosnak tartok kiemelni, az két dolog:
– a régi lapok értéke teljesen máshogy árazódik mint egy korfordulós versenylapé. Csak azért mert régebbi és nehezbb beszerezni nem lesz feltétlen drágább, mint egy félisten-tier lap, ami minden dekkben helyet követel magának. De természetesen itt is lehet találni az ingyen-kapod-mert-jófejvagyok kategóriától a nagyon nagyon magas összegig, mert-húsz-éve-a-leheletemmel-fényezem-és-próbáld-már-mástól-beszerezni kategóriáig mindenfélét
– az ilyen lapokat a liciten külön meg kell jelölni, hogy korfordulón nem használhatók.
Gordon Gekko most elköszön. Úgy néz ki lesz még egy negyedik cikk is. Eszem megáll, legyőz a saját billentyűzetem. Felkészül a dekk-könyvtár, a lapkereső, és a PLEV varázsszó (ami egyszerre egy végtelenül szomorú és csodálatosan szép történet).
A kereskedők védőszentje fogadjon kegyébe!
Vincu