– Nézz magadra, Rudrig – mondta. – Lásd, mi lett belőled.
Wayne Chapman: Garmacor Vére
Elmélkedés
2021 április vége felé közeledünk e sorok írásának pillanatában. Egy ideális – járványmentes – világban a hamarosan megjelenő kiegészítő kampányának végénél járnánk, lassan minden lapról lehullna az alkotók leple és bőszen tervezgethetnénk jövőbeni új kombóinkat, a várható legjobb, legizgalmasabb versenypaklijainkat, vagy azt a témát, amit mindenképpen le kell gyűjteni – már csak a grafikák miatt is. Mindenki a bontott verseny lázában égne és heves diskurzus folyna az új kasztokról, az új ikonokról és, hogy melyik nomád vezér a legkeményebb a Gyepűvidéken, az ynevi pokol közepén.
A járvány azonban átírt mindent, a kártyajátékunkban is.
Talán a járvány viharfellegei mögül lassan itt-ott átjuthat némi fénynyaláb is, de a Gyepűvidék kiegészítőre még hosszú hónapokig várnunk kell. E gondolatok kavarogtak bennem, amikor rádöbbentem, hogy eltelt 10 év a kártyajátékban. Mennyi minden történt, változott, örvénylett a máguskártya horizontján egy dekád alatt! A Kötelékeketől a Geofrámiáig tartó idősíkon, vagy ha úgy tetszik, időfonalban. Gyors hatások, sorsfordulatok, counterek, akciók, meglepetések, nagy harcosok, ediomadi ősaquirok, hullámok, korfordulók, örökség.
Úgy gondolom, érdemes visszatekinteni erre a 10 évre most, amíg még a lelassult világ vesz körül minket. Néhány részből álló sorozatban körüljárom a máguskártya elmúlt évtizedét. Lesz mit elemezni, lesz nosztalgia, remélhetőleg lesz tanúlság is, hogy amikor majd visszaáll minden a rendes kerékvágásba, kicsit bölcsebbek legyünk.
Megjelenések, lapkészlet
A máguskártya zászlóshajói a megjelenő alapcsomagok, kiegészítők, csomagok. Ezeket számszerűsítve kezdek az elemzésbe, hiszen alapvetően ezek alakítják a játékkörnyezetet, határozzák meg a játék összképét.
2011 és 2020 között eltelt 10 évben 14 Máguskártyát tartalmazó termék jelent meg. Ezek közül 1 db alapcsomag, 3 db fix lapos kezdőknek szóló csomag, 1 db Geofrámia és 9 kiegészítő az eloszlás. Az első ábra az egyes kiegészítőkben megjelent lapokat mutatja.
Mit olvashatunk le erről a grafikonról? Az első emelkedés a mítikus gyakoriság bevezetésénél tapasztalható. Az addig 72 lapszámos kiegészítők 90-re ugrottak a 18 mítikus lapnak köszönhetően, a 2013-tól 2018-ig tartó időszakot meghatározva. Alapstruktúrájában a 2018-as Kékarcú Kiteljesedése is a 18-18-36-18 gyakoriság eloszlást követi, azonban 9 db promóciós lap, mint új ritkaság is színre lépett ebben az évben. Bár ezek a lapok nem bonthatóak ki csomagból, mégis a kiegészítő szerves részét képezik, így az adatokban egybe számoltam ezekkel.
A fix lapszámos kezdőknek szóló termékek az alapcsomagoktól és kiegészítőktől – pont a véletlenszerűség hiánya miatt is – kevesebb megjelent lappal láttak napvilágot, így a grafikonon látható eséseket ennek fényében kell a helyén kezelni.
Ellentétben a 2019-es Lobogók Hatalmával, amely alapcsomag jellegéből adódóan duplázta meg az előző év kiegészítőjének lapszámát. Sokkal érdekesebb adat a 2020-as Elfeledettek kiegészítő lapszáma, mely normál kiegészítőként tartalmazott 142 lapot, a korábbi 90-99 után. Ebben nem csak az ómen laptípus és ritkaság megjelenése, de gyakori-átlagos-egyedi-mítikus szerkezet átalakulása is szerepet játszik. A korábbi 18-18-36-18-ról 36-36-36-18 struktúrára a gyakori-átlagos lapok duplázódását hozta magával.
Évenkénti megjelenés
Az egyes kiegészítők után a következő érdekes kérdés az évente összesen megjelent lapok számának alakulása. Itt az egy évben megjelent kiegészítők összeadódnak és kiegészülnek az ultra lapokkal is, melyeket az egyes versenyeken szerezhetnek meg a játékosok.
Ez a grafikon egészen más képet fest. Azt láthatjuk, hogy a mítikus gyakoriság bevezetését megelőző évben beállt a rendszer a 110-112 körüli éves kibocsátásra, stabilan ennyi lap került a játékkörnyezetbe évente. A 2016-2017. évben ebben némi csökkenés következett be, amely trend 2018-tól robbanásszerű növekedésbe ment át. A 2019-es adat az alapcsomag jellegéből fakadóan itt is kiugró érték, ezt leszámítva is meredek emelkedésről beszélhetünk, annak ellenére, hogy 2020-ban a járvány erősen rányomta bélyegét az aktív játék lehetőségére, így a megszerezhető ultrák megjelenésére is. Ennek a külső tényezőnek a hatását mutatja a következő ábra is, amely a megjelent ultrák alakulását vetíti ki.
A 2012-es év kiugró adata a 2011-es mélyponttal együtt nyer értelmet. Nem ismerem az okokat, hogy miért ez a nagy eltérés, de a grafikont nézve 2012 kompenzálta a 2011-es aszályt. Innentől egy lassú csökkenés tapasztalható, amely egybeesik a játékosok számának csökkenésével is, az egyre kevesebb megrendezett versennyel. Ebben 2018 a fordulópont, amikor a versenyek és a versenyzők száma is emelkedésnek indult, a játék egyre népszerűbb lett. A több verseny több ultra lap kiadását is indikálja, és mint fentebb említettem, a nem várt járvány a versenyek számát is csökkentette 2020-ban.
A játékkörnyezet alakulása
A mai utolsó diagram a korfordulón (vagy jogelődjén, az új hullámon) használható lapkészlet mennyiségét vizsgálja.
Az 5 évet felölelő versenyformátum 2010-ben került bevezetésre. Jól láthatóan a régi nagyobb kiegészítők rotálásával a használható lapkészlet folyamatosan csökkent, 2011 és 2016 között harmadolódott. Drasztikusabb a kép, ha az egyes témákat is figyelembe vesszük, de ezzel majd a következő írásomban fogok foglalkozni. A 2018-as év itt is fordulópontot jelentett. Három év leforgása alatt a korábbi harmadolódás megszűnt, így ismét csaknem 1000 különböző lapból építhetünk paklit erre a versenyformátumra. Irdatlan számról beszélünk!
A következő cikkben körüljárjuk, hogy a fenti grafikon mögött milyen lényeges információk, trendek, folyamatok húzódnak meg.
Jabbah